Overbook!

Overbook!

 

Muhteşem bir seyahat geçirdiniz…

Gezdiniz, yeni kültürler deneyimlediniz ya da güzel bir iş toplantısına katıldınız.

Vakit geldi, çattı. Artık dönmeniz gerekiyor. Ertesi gün olan uçuşunuz için online Check-in işlemi gerçekleştirmek üzere bilet aldığınız havayolu şirketinin sitesine girdiniz. Chek-in işlemi için uçuş bilgilerini uygulama ekranına sırası ile girmeye başladınız… Tam “Check-in Onayla” butonuna bastınız … O da ne! Ekranda “Check-in işleminizi gerçekleştiremiyoruz.” diye bir yazı belirdi. Sakin olun çünkü bu durum ilk kez sizin başınıza gelmiyor. Koşarak havalimanına gittiniz, sizi başka uçakla göndermeyi, bilet almış olduğunuz uçağın dolu olduğunu söylediler…

Her yıl binlerce kişi aynı durum ile karşılaşıyor. Havayolu şirketlerinin uçuş kapasitelerinin üzerinde sattıkları biletler yüzünden birçok insan mağdur oluyor. Bu duruma “Overbook” deniyor. Yaşanan bu sorun havayolu şirketi tarafından düzetilmek zorundadır. Şirket sizin gideceğiniz noktaya ulaştırmak ve tazminat hakkınızı tarafınıza ödemek zorundadır. Aksi durumda havayolu şirketine dava açabilir haklarınızı talep edebilirsiniz.

Sadece tazminat değil elbette…

Ayrıca, mağdur edildiğiniz süre boyunca havayolu şirketi tarafından temel ihtiyaçlarınız ve iletişiminiz sağlanmalıdır.

Peki böyle bir durumla karşılaşırsam ne yapmalıyım?

Overbook durumu ile karşılaştığınız zaman havayolu şirketi tarafından üzerinde “hiçbir tazminat hakkım yoktur” konulu tutanakları imzalamayın ve sizi kalkacak ilk uçak ile gideceğiniz noktaya ulaştırmalarını talep edin.

Overbook durumunda tazminat hakkım ne kadar?

Overbook durumunda tazminat ücretiniz üzerinde etkili olan tek etken uçuşunuzun kalkış ve varış noktası arasındaki mesafedir.

15.04.2019
Yorum Yaz
E-posta bilgileriniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.
Yorumlar