Hizmet Hakkı; Temel İhtiyaçlarınız

Hizmet Hakkı; Temel İhtiyaçlarınız

Sevgili yolcular…

Uzun zamandır gözlemlediğim ve değinmek istediğim bir konuyu sizinle detaylıca paylaşmak istiyorum bu yazımda.

Hemen hemen her gün birçok uçuş mağduriyeti yaşanıyor havalimanlarında. Overbook, rötar ya da iptal edilen uçuş… Saatlerce bekletilip, mağdur ediliyorsunuz. Ve maalesef ki birçoğunuz sahip olduğu haklardan habersiz, havayolu şirketi tarafından mağdur edilmeye boyun eğiyor.

Bu bekleme süresi içerisinde elbette doğal ihtiyaçlarınız oluşuyor; acıkma, susama, yakınlarınızla iletişim kurma ya da lavaboya gitme…

Peki, bu ihtiyaçlarınızdan havayolu şirketinin sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Havacılık Kanunları tarafından, havayolu şirketleri ile sorun yaşayan ve mağdur edilen yolcuların hakları koruma altına alınmıştır. Böylelikle sorun yaşadığınız süre zarfında mağduriyetinizi minimuma indirmek amaçlanmıştır. İşte bunlardan biri de “Hizmet Hakkı”.

Nedir Hizmet Hakkı?” diyecek olursanız eğer…

Havayolu şirketi tarafından ya da olağanüstü sebeplerden ötürü (Hava olayları, havalimanından kaynaklanan sorunlar ya da siyasi sorunlar…) mağdur edildiğiniz takdirde mağduriyet sürenize bağlı olarak yine havayolu şirketinin karşılaması zorunlu olan “temel ihtiyaçlarınızı” kapsayan haklardır. 

Sorun yaşadığınız saat uzunluğuna göre haklarınız değişiklik gösterir.

 

Şöyle;

2 ve 3 saat arası; sıcak ve soğuk içecek, iletişim,

3 ve 5 saat arası; sıcak ve soğuk içecek, bulunulan öğüne göre yemek ya da kahvaltı ek olarak da iletişim,

5 saat ve üzeri mağduriyetlerde ise tüm bu haklarla birlikte konaklama ve konaklayacağınız yere transfer hakkınız bulunmaktadır.  Bunlardan faydalanmadıysanız ve havayolu şirketi tarafından durum hakkında bilgilendirilmediyseniz de tazminat talep edebilirsiniz. 

Üstelik 3 yıl zaman aşımını da unutmayın lütfen, geçmişte yaşadığınız problemleriniz için de haklarınızı talep savunabiliriz.

 

18.07.2019
Yorum Yaz
E-posta bilgileriniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.
Yorumlar