Rötar (Gecikme)


Havayolu şirketi tarafından planlanan kalkış saatinden sonra gerçekleşen uçuşlara "Rötarlı Uçuş" denir. Rötar iki temel sebepten oluşur; Havayolu şirketinden kaynaklanan aksaklıklar ve havayolu şirketinin dışında oluşan aksaklıklar. 

1-Havayolu Şirketinden Kaynaklanan Gecikmeler

Planlanan uçuşun havayolu şirketi tarafından yaşanan aksaklıklar nedeni ile gecikmesi durumunda birçok hakkınız bulunmaktadır. Avrupa Birliği Kanunları ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan "yolcu hakları" kapsamında mağdur olmanıza sebep olan şirket, mağduriyetinizi gidermeli, yaşanan aksaklığı telafi etmesi gerekir.

2-Havaalanı İşletmesi ve Hava Olayları Kaynaklı Gecikmeler

Havayolu şirketi tarafından planlanan uçuşun; hava durumu, havalimanı teknik sorunları ya da olağan üstü sebeplerden ötürü gecikmesi durumunda şirketin tarafınıza hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Böyle bir durumda havayolu şirketinden hak talep etmeniz mümkün değildir.


Mağduriyetim Durumunda Ne Tür Haklara Sahibim?

Havayolu şirketinden kaynaklanan sebeplerden ötürü mağdur edildiğiniz durumda haklarınız saat ve Km'ye göre değişiklik gösterir. Şirket sizi mağdur ettiği süre zarfı içeresinde temel ihtiyaçlarınızı karşılamalı ve tazminat hakkınızı ödemelidir.

Temel İhtiyaçlar: Uçuşunuzun rötar yaptığı süre içerisinde havayolu şirketi tarafından mağdur edilen kişilerin beslenme ve iletişim ihtiyaçları giderilmelidir. 5 saat ve üzeri rötarlarda ise mağdur edilen yolcuların konaklamaları karşılanmalıdır.

2-3 Saat Süren Rötar                                                                                                                                                                               Uçuşun 2-3 saat rötar yapması ile yolcuların; WC, sıcak ve soğuk içecek gibi olası ihtiyaçları giderilmeli ve tazminat hakları taraflarına ödenmelidir.

3-5 Saat Süren Rötar
Uçuşun 3-5 saat arası gecikmesi durumunda ise; WC, sıcak-soğuk içecek ve saat dilimine göre yolcunun beslenme ihtiyacı karşılanmalı ve tazminat hakları taraflarına ödenmelidir.

5 Saatten Fazla Süren Rötar
5 saat ve üzeri gecikmelerde yolcuya; sıcak ve soğuk içecekler, WC, zaman dilimine göre kahvaltı ya da yemek, ara öğünler ve konaklama sunulmalı ve tazminat hakları taraflarına ödenmelidir.

Uçuşunuz Tamamen Ertelenmesi
Uçuş bir sonraki güne ertelendiğinde ise havayolu şirketi tarafından mağdur edilen kişi ya da kişilere yiyecek, konaklama ve transfer hizmetleri sunulmalı ve tazminat hakları taraflarına ödenmelidir.

Süreç Nasıl İşler?